Prague Dragon Boat Autumn 2007

Pražský dračí podzim 2007 - 15. 9. 2007

 

Úvod

V sobotu dne 15.9.2007 se Pražanům procházejícím se kolem řeky naskytla nevšední podívaná. Po Vltavě se proháněly dračí lodě a údery bubnů bylo slyšet široko daleko. To by samo o sobě nebylo až tak zvláštní, protože obliba tohoto sportu u nás neustále vzrůstá a tak je možné zvuk bubnů slyšet takřka každý den. Co ovšem bylo nevšední byl počet lodí a také množství lidí na břehu.

Bylo to proto, že na Císařské louce se uskutečnil již třetí ročník Pražského dračího podzimu. Tento festival není pouze závoděním o ceny, je hlavně velkou událostí pro příznivce dračích lodí a pokud se takového festivalu zúčastníte ať už v soutěži, nebo jako diváci odnesete si jistě nevšední zážitek. Pražský dračí podzim totiž není jen o závodění, pohárech a vítězstvích ale také o tradici, zábavě a pohodovém trávení času. Tomu také odpovídal program festivalu. Festival začíná rituálem probouzení draka, který bdí nad celým festivalem a všemi závodníky. Drak po probuzení předvedl svou sílu a eleganci, když všem přítomným zatančil. O probuzení a roztančení se postaral pořadatel festivalu - Pražský klub dračích lodí ve spolupráci s členkou taneční skupiny Trn v oku.

Po dračím tanci následovala ukázka bojového umění Wu-Shu, kterou předvedli členové České asociace Shaolin Wu-Shu. Precizní, leč smrtící pohyby a také efektní skoky a přemety musely nadchnout většinu diváků. Pak už ovšem byl čas pro nástup do lodí a zahájení závodů.

 

Závod na 250 metrů

Pro závod na 250 metrů byly vyhlášeny tři poháry a týmy v nich byly rozděleny následovně:

Název cupu CORPORATE CUP ALGIDA CUP SPORT CUP
kategorie fun mixed (6 žen na pádle) fun mixed (6 žen na pádle) Sport mixed (4 ženy na pádle
Týmy CERTICON Draci pražské justice Holmes Place
ST Microelectronics SCA LPG (DE)
TEAM MZV Timi tým Steel dragon (DE)
DRAGONTEAM TNT Post Pres-Li-Tim Energie drachen (DE)
K2 Admirals Draci z Dimaru Prague dragons
MP Team Rejoice Merlin Drewag (DE)

Závod proběhl systémem rozjížděk s přímým postupem a opravných jízd, které zaručovaly drama a boj až do poslední chvíle. Soutěžní posádky byly velmi vyrovnané a o vítězství často rozhodovaly až závěrečné metry, nebo dokonce poslední tempa. Naštěstí narozdíl od loňského ročníku nebylo ani jednou nutné použít cílovou fotografii.

 

Cesta na start Na "startovním roštu" Vítěz v cíli

Jednotlivé poháry se jezdily zároveň a díky 6ti lodím, které byly k dispozici se závodilo téměř neustále a na řece bylo neustále na co se dívat. Vzhledem k těsným rozdílům v cíli se často posádky o svém vítězství dozvěděly až po příjezdu na vylodění. Vše jim trpělivě a svědomitě oznamoval komentátor a průvodce celým dračím podzimem - Olda Burda. Ten ze své pozice měl dobrý přehled, udržoval závodníky v napětí až do poslední chvíle a diváky v dobré náladě díky svým osobitým prohlášením typu "...a na startovním roštu už se vaří voda."

Naloďování Pres-Li Týmu Radost posádky TNT z postupu Moderátor - Olda Burda

Všechny týmy spolu ovšem soutěžily nejen na vodě, ale také soutěžili o cenu pro "nejzapálenější tým". Tato cena měla být udělena týmu, který projeví nejvíce týmového ducha, předvede bojový pokřik či si bude nejvíce cenit vítězství či postupu v poháru. Týmu se činily i v této kategorii. Musíme také pochválit tým Merlin, který vznikl z členů taneční skupiny Merlin, která na festivalu také vystupovala. Přestože se jednalo převážně o dívky, které seděly v lodi poprvé, i ony dokázaly zabojovat a byly ostatním dobrým soupeřem.

Merlin obhlíží taktiku soupeřů Za dobrý výkon...

Celý závod proběhl hladce až na jeden opakovaný start. V průběhu jízdy totiž došlo ke kolizi lodí, která by změnila pořadí a bylo tedy nutné jízdu opakovat. Dalším problémem byla občasná neukázněnost posádek, které nerespektovaly pokyny startéra. Naštěstí i to se v duchu fair-play podařilo zvládnout.

Přestávka

Festivalová přestávka která sloužila k přípravě dalšího závodu a občerstvení závodníků i diváků se postarala o velmi příjemný předěl dne. Během této přestávky totiž vystoupily taneční skupiny Merlin a Trn v oku. Merlin, který předvedl na vodě, že dokáže i pádlovat, předvedl, že dokáži i něco jiného. Jejich tanec v moderním rytmu s asijskou inspirací se líbil a sklidil velký potlesk. Druhá taneční formace, Trn v oku předvedl několik původních historických tanců ze staré Číny. Tanec se stuhami a zejména tanec se slunečníky zaslouží obdiv a zcela oprávněně si odnesl i bouřlivý potlesk.

Taneční skupina Merlin Trn v oku - se stuhami Trn v oku - s vějíři

Závod na 1000 metrů - Autumn Cup

Dlouhá trať závodu neodradila a do tohoto poháru se přihlásilo 15 posádek ze všech startujících. Pravda, některé posádky si vypůjčovaly pádlaře z ostatních týmů, takže v tomto závodě bylo možné vidět i strakaté posádky několika dresů. Ale i tato solidarita a chuť pádlovat patří k dračím lodím a jejich festivalu zvláště. Tento závod probíhal intervalovým startem 6ti lodí v jedné rozjížďce a o konečném pořadí rozhoduje výsledný čas lodi v cíli. Posádky tedy soupeří nejen s ostatními loděmi, ale také s časem. Trať je rozdělená na dva úseky po 500 metrech, kde je nutné absolvovat otočku v plné rychlosti. Diváci se tedy mají na co dívat a to až do úplného konce. Povzbuzování, které je i přes rachot vody a bubnů slyšet i na lodích dává sílu.

Hromada lodí na startu Vyrážíme do boje - Drewag Souboje na Vltavě

Přetahovaná

Přetahování dračích lodí je bezpochyby divácky nejatraktivnější dračí disciplínou. Je to totiž souboj dvou šestic pádlařů odhodlaných dát ze sebe všechno a ještě něco k tomu. Pražský dračí podzim viděl dva souboje a sice Certiconu s MZV a Pražské dračí justice s týmem SCA. První souboj byl rozhodnut za "chvíli". Během minuty Zamini přetlačili soupeře a málem ho hnali až na Vyšehrad. Druhý souboj byl mnohem vyrovnanější. Ze začátku vyhrávalo SCA, ale postupem času jim začaly ubývat síly a Justice je začala pomalu přetlačovat nazpět. Ovšem po čtyřech minutách už síly ubývaly všem. Tým SCA jich v sobě ovšem našel více a zvítězil.

 

Diváci čekají Certicon vs. MZV
Kdo z koho? - Justice vs. SCA Fanynky

 

Největší výkon ovšem v této disciplíně podali diváci. Jejich povzbuzování bylo určitě jeden z důvodů, proč to ani jedna z posádek nevzdala a bila se až do úplného vyčerpání. Kdyby byl nějaký pohár pro fanoušky, ti dračí by jistě uspěli.

Vyhlašování výsledků

Po skončení soutěže v přetahování byl ještě čas získat nějaké body do soutěže o nejzapálenější tým a bylo vidět, že pro některé týmy je tento pohár pohárem nejdůležitějším. Poroto složená z pořadatelů tedy udělila poslední body a poté zástupce pražských hasičů z bezpečné vzdálenosti předal pohár tomu nejzapálenějšímu týmu - Pres-Li Týmu Smíchovské průmyslovky.

 

Pres-Li tým tančí Pohár pro nejzapálenější tým

Pak došlo k předávání pohárů a cen v soutěžních cupech. K trofejím a nezbytnému šampusu dostali nejlepší týmy také dárky od společnosti Algida. V Corporate cupu zvítězil tým ST, který sice na tréninku nebylo moc vidět, ale v závodě ze sebe vydal maximum. Pohár Algida Cupu se stal trofejí pro Draky pražské justice, který zaslouží pochvalu také za hrdinný souboj v přetahování. Tým SCA, který přetahování s justici vyhrál, bral pohár za druhé místo, takže jsou si kvit. Prestižní kategorii Sport Cup pak vyhrál tým Holmes Place, který za sebou nechal všechny německé posádky a také posádku pořadatelů - Pražského klubu dračích lodí.

Celkové a konečné výsledky si můžete prohlédnout v tabulce:

Corporate Cup - 250 m Čas (min:sec) Pořadí
ST Microelectronics 1:13,31 1
CERTICON 1:14,25 2
TEAM MZV 1:17,05 3
DRAGONTEAM TNT Post 1:19,57 4
K2 ADMIRALS 1:20,28 5
MP TEAM Rejoice 1:20,73 6

Algida Cup - 250 m Čas (min:sec) Pořadí
DRACI PRAžské justice 1:16,10 1
SCA 1:18,26 2
TIMI Tým 1:20,98 3
Pres-li-tim 1:18,19 4
draci z dimaru 1:26,49 5
merlin 1:29,17 6

Sport Cup - 250 m Čas (min:sec) Pořadí
holmes place 1:05,96 1
lpg 1:07,04 2
steel dragon 1:09,04 3
energie drachen 1:11,77 4
prague dragons 1:12,63 5
drewag 1:13,13 6

Konečné pořadí závodu na 1000 metrů

 

Autumn cup - 1000 m Čas (min:sec) Pořadí
STEEL DRAGON

4:47,49

1.

HOLMES PLACE

4:50,88

2.

LPG

4:54,40

3.

ST Microelectronics

4:55,85

4.

ENERGIE DRACHEN

5:05,48

5.

DREWAG

5:17,17

6.

DRACI PRAŽSKÉ JUSTICE

5:19,90

7.

SCA

5:32,12

8.

CERTICON

5:34,91

9.

DRACI Z DIMARU

5:40,46

10.

TEAM MZV

5:42,68

11.

MP TEAM REJOICE

5:42,70

12.

PRES-LI-TIM

5:43,56

13.

K2 ADMIRALS

5:58,65

14.

TIMI TÝM

6:13,96

15.

Když byly ceny předány, nadešel čas pro zakončení festivalu. Taneční skupina Merlin předvedla další z moderněji pojatých tanečních vystoupení a opět roztleskala všechny diváky. Poté už přišel čas na poslední dračí tanec. Drak, který držel celý den stráž nad zdárným průběhem festivalu naposledy zatančil a odletěl ulehnout a čekat na své další probuzení, když ne dříve tak určitě na Pražském podzimu dračích lodí 2008.

Fotogalerie

 

 

Odkazy na související fotografie

http://jofob.sk/foto/festival07/festival07.html - Průřez festivalem okem jednoho z členů Pražského klubu dračích lodí
http://www.klarisa.cz/galerie/probouzenidraka/ - Obrázky probouzejícího se a poté už zcela čilého draka.

 

Datum konání: 
Sob, 15/09/2007