Když se to s vodou přežene a ona se přižene ...

Malá reportáž od našeho povodňového zpravodaje  

Středa 29.5. - sobota 1. 6. Již od středy 29.5. téměř vytrvale prší, byť mezi tím byly kratší či delší pauzy a v pátek k večeru se dokonce prodral k zemi jeden sluneční paprsek (více jich asi opravdu nebylo :-)) . Vlivem těchto deštivých podmínek postupně stoupaly vodní toky. Zatímco byl v sobotu v Praze na Vltavě vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, my jsme si ještě odjeli zorganizovat závody do Neratovic na Labi a rovněž vybojovat vítězství na trati na 200 m. Nutno podotknout, že vodní stav na Labi byl sice zvýšený, ale ještě nedosáhl ani prvního stupně povodňové aktivity. Zato když jsme se v podvečer vrátili do Prahy, situace byla vážnější. Již tehdy jsme museli povytáhnout šupnu, přes kterou se spouštějí lodě, aby nám neuplavala.

Neděle 2. 6. Přituhlo, ehmm, vlastně připršelo, na Vltavě byl vyhlášen třetí stupeň a díky Martinu Foitovi z MZV, který upozornil na nastálý stav, byla vyhlášena mobilizace a zrealizována evakuace lodí. Zvláštní poděkování náleží Martinu Foitovi ještě jednou, neb kromě své rychlé reakce, poskytnutí svých zaměstnanců k pomoci s naložením lodí, odvezl všechny čínské i indonéské lodě do bezpečí na Zlíchov, kde o ně nyní pečuje. My ostatní, tj. členové týmu PDBC a MZV, jsme vyklidili hangár, všechny důležité věci přenesli do vyššího patra a zároveň oddělali desky z mola a ještě jednou ho ukotvili provazy. V tomto případě projevili svou odvahu Laco a Honza Babka, když neváhali svléci boty a kalhoty a vstoupit do vltavské vody, aby molo, které již plulo několik málo metrů od břehu, přitáhli blíže k pevnině. Během dne voda stoupala a stoupala, takže ve 20.00 se již dostala do loděnice Dukly, k Sokolu a sahala k prvním lavičkám tribuny u věže. Cesta u loděnice PDBC však byla ještě „suchá“ a k jejímu okraji chybělo cca půl metru.

Děkujeme všem, kteří přišli pomoci s nakládáním lodí a vyklízením ostatních věcí !!!

Pondělí 3.6. Následujícího dne 3.6. ráno (7.30) proběhla kontrola; stále za deštivého počasí. Jak radostné bylo zjištění, že loděnice stojí a je ještě na tom v porovnání s ostatními dobře. Voda sice zaplavila pozemek před loděnicí, ale sahala k první laťce zešikmení plata před hangárem, odhadem cca 20-25 cm do výšky. Stav přes den byl v celku setrvalý, Vltava chvílemi malinko klesala, chvílemi zase stoupala. V podvečer (20.00) hladina Vltavy opět vzrostla. Zcela mimoděk se na loděnici sešli Markéta, Jožo a Laco (asi zapomněli, že není trénink a že lodě jsou v bezpečí :-)). Rezerva k dosažení prahu hangáru byla 30 cm, proto se rozhodli ještě vyklidit zbylé věci, které zůstaly ležet na podlaze, jako pěnové podložky, různé igelity, bójky a kanystry, či stařičkého draka. Něco ještě odnesli nahoru, něco pouze postavili na podpěry do vyšších poloh tak, aby na podlaze téměř nic nezůstalo.

Úterý 4.6. Je 4.6. ráno, loděnice přežila i další povodňovou noc. Voda stoupla o 25-30 cm a omývá spodní trámy hangáru. Hangár je však stále ještě v suchu a voda dovnitř neprosakuje. Aktuální průtok Vltavy byl v 7.45 3200 m3/s. Vltava kulminovala ráno v 6.00 za stavu 3210 m3/s, poté už jen klesala a počasí se značně vylepšilo, byť ještě tu a tam spadla nějaká ta kapka. V 19.35 se hladina snížila oproti raní výši o 45 cm. Dle aktuálního (tj. ve 20.30) předpovědního modelu má průtok Vltavy dále klesat na cca 2200 m3/s a nějakou dobu se držet na této úrovni. Bude také záležet na manipulaci na vltavské kaskádě.

Středa 5.6. Voda postupně opadává, obloha je zcela bez mráčků a sluneční paprsky hladí nejen po tváři. Ranní stav na vodočtu v Chuchli v 7.30 ukazoval průtok 2460 m3/s a výšku hladiny Vltavy 445 cm. Stejně jako klesá hladina, tak i mizí, resp. již z větší části zmizela voda z prostoru pozemku u loděnice. Větší kaluž zůstává pouze před platem, zadní část je již bez vody. O dvanáct hodin později (19.30) proběhla další očitá kontrola stavu na loděnici a blízkém okolí. Průtok se snížil o 140 m3, voda zcela ustoupila z pozemku a vrátila se až za okraj cesty. Zdá se, že voda při ústupu zanechala minimální vrstvu bahna a větší škody snad také nenapáchala (ale to ještě uvidíme), zato naplavila či vyplavila mnoho dřev, které se nakumulovaly zejména v zadní části u plotu.

Tímto se s vámi váš povodňový zpravodaj definitivně loučí, neb již naštěstí nemá v tomto ohledu co na práci a může své síly upřít jiným směrem.

Jaké byly průběžné stavy je možné shlédnout na fotografiích:

2. 6. , 13.00, průtok 1500 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_02_Evakuace_lodenice_stav_12-13_h...

2.6., 20.00, průtok 1990 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_02_Lodenice_povodne_stav_ve_20.00...

3.6., 7.30, průtok 2840 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_03_Lodenice_povodne_stav_7.30/

3.6., 20.00, průtok 2990 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_03_Lodenice_povoden_stav_20_hod./

4.6, 7.45, průtok 3200 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_04_Lodenice_povoden_stav_7.45/

4.6., 19.30, průtok 2780 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_04_Lodenice_povoden_stav_19.30/

5.6., 7.30, průtok 2460m3/s; 19.30, průtok 2320 m3/s

http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_05_Lodenice_povoden_stav_7.30_19....

Voooooda.jpg
Datum konání: 
Pon, 03/06/2013

Komentáře

Obnova el.dodávky

Zdar lidi.

Pří hektickém pracovním vytížení při obnovách dodávek el.energie u našich plavajících spoluobčanů jsem našel u nás na webu přehled míst, která jsou již obnovena a která ne. Lze tam najít i Císařskou louku. Vzhledem ke stavu vody, tedy ještě chvilku potrvá něž se dostaneme i tam. Samozřejmě se to týka těch míst, které byly zaplaveny (loděnice nejspíš ne). Pro někoho bude možná i užitečné sledovat známé a příbuzné ze zaplavených oblastí. Je tady seznam všech adres které jsou dnes bez elektřiny.

http://www.pre.cz/povodne-2013/aktualni-stav.html

Dále jsou zde postupy jak požádat po opadnutí vody o obnovu dodávky elektrické energie.

S pozdravem z non-stop směn
Henry

Dračí loď jakjo záchraný člun

Podívejte se na obrázek k článku na novinkách.cz jak kolegové z Drážďan využívají své dračí lodě.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/304196-voda-nyni-ohrozuje-sever-...

Vašek

PS: Povodně mají i jednu výhodu. Od příštího roku pořádají v Drážďanech už dva festivaly. Jeden v červnu a jeden v srpnu.

Tomášův mlýn povodeň přežil

Všichny draky, kdo s námi byli v létě 2010 na soustředění na Tomášově (Jílkově) mlýně
a jistě i ostatní snad potěší zpráva, že i přes extrémní povodeň na říčce Klabavě zůstal
tenhle úžasný historický objekt bez velkých škod. Voda se prý zastavila těsně před zatopením
domu, takže Tomáše teď čeká, podobně jako nás na loděnici, především rekultivace pozemku.

Tomáš vás všechny pozdravuje, nábízenou pomoc s díky odmítl, že máme jistě všichni svých starostí dost ;-)
Bude rád, když jej zas někdy na mlýně navštívíme a uděláme si tam opět nějaké to dračí soustředění.

Pro pamětníky:
http://praguedragons.cz/cs/content/letni-soustredeni-tomasuv-mlyn-2010

Zdraví MartinK

Poslední hlášení povodňového zpravodaje 5.6., 7.30 a 19.30

Poslední hlášení povodňového zpravodaje včetně fotodokumentace výše v článku.

Stav dalších loděnic

Do tohoto alba byly přidány fotky z dnešního odpoledne od našeho dalšího zpravodaje, jak vypadají ostatní loděnice - USK, ČVUT, Bohemka apod.
http://marketa-ru.rajce.idnes.cz/13_06_04_Lodenice_povoden_stav_19.30/

Díky

Děkujeme povodňovému zpravodaji za pravidelné a vyčerpávající informace.

díky 2

taktéž se přidávám k díkům za práci povodňového zpravodaje. Jsem v Ostravě, ale z toho co se děje u nás mi běhá mráz po zádech.

Včera se nás tam sešlo víc

Včera se nás tam sešlo víc. Cca ve 3/4 na sedm večer jsme se u loděnice potkali i s Martinou z MZV. :-)

Vašek

PS 6:00 4.6.

Voda se zastavila na prahu loděnice a prý už stoupat nebude, jinde jsou na tom hůře
Stav v Chuchli můžete sledovat zde
http://www.pvl.cz/portal/sap/cz/index.htm

Syndikovat obsah