20 let historie dračích lodí v České republice

Novinové titulky mají občas tendenci zveličovat. To ovšem není případ našeho titulku. Dračí lodě jsou v České republice skutečně již 20 let. A my jsme hrdí na to, že náš klub, resp. jeho zakladatelé byli v roce 1997 u toho.

Byla to trojice Libor Hajo, Sebastian Pawlovski a zakladatel našeho klubu Martin Konečný, kdo se zasadil o to, že se v Praze v roce 1997 objevily první 2 exempláře dračích lodí z dílny německé firmy BuK. Od roku 1998 se pak Vltava stala svědkem pravidelných tréninků, které pokračují v našem klubu dodnes.

Pražský klub dračích lodí poté začal pořádat také festival, kterého se účastnily nejen posádky z ČR, ale také ze zahraničí. Festival se konal v letech 1998~2003 v prostoru mezi Mánesovým a Karlovým mostem s nádherným výhledem na Hradčany.
V roce 2004 vzniká Česká asociace dračích lodí a dračí lodě se rozrůstají a postupně přesahují přes rámec amatérského sportu pořádaného hlavně pro zábavu.

Pražský klub dračích lodí však nadále vytváří zázemí i pro firemní posádky a posádky složené z nadšených draků amatérů. A mimoto stále zůstává otevřený i všem jednotlivým zájemcům o dračí lodě. Pražský klub dračích lodí si klade za cíl rozšiřovat dračí lodě v Čechách nejen jako sport, ale ve velké míře též jako úžasnou tradici s velkou kulturní hodnotou.

V tomto duchu také pořádáme od roku 2005 sportovní a kulturní festival Pražský dračí podzim. V rámci festivalu je kromě dramatických soubojů závodníků na dračích lodích možno spatřit i mnohá vystoupení. Zejména to jsou ukázky asijských bojových umění a taneční vystoupení exotických a asijských tanců kterým kraluje jak jinak než tanec této kultuře nejbližší - tanec dračí.

Jako inovaci jsme do dračího sportu vnesli v roce 2012 závody dračích lodí pořádané na bazéně - Takzvaný "Halový pohár dračích lodí". I tato netradiční disciplína se v České republice velmi zalíbila a my jsme tak mohli letos uspořádat již 6. ročník tohoto závodu. Halový pohár 2017 byl první akcí zasvěcenou výročí zmíněnému v titulku.

Během tohoto roku chystáme celou řadu akcí, věnovaných výročí 20 let dračích lodí v ČR a 20 let fungování klubu. O těchto akcích vás budeme informovat.

Drakům zdar!

Logo_20let_B_on_W
Datum konání: 
Ned, 26/02/2017
Syndikovat obsah