Ohlédnutí za Velkým Dářkem 2013

A je to za námi… skončil 7. ročník festivalu dračích lodí na Velkém Dářku – moři Vysočiny. Pro náš klub to byl letos 3. ročník, který jsme organizovali pro Windsurfing Club Velké Dářko, ale tento ročník byl jiný, než ty dva předchozí, na které jsme byli zvyklí…

V pátek během odpoledne začaly přijíždět první posádky, které drobátko ucpaly příjezdovou cestu, takže cesta do kempu se poněkud protáhla, ale nakonec všechno proběhlo v pořádku a všichni se dostali tam, kam potřebovali. Nicméně tradicí na Velkém Dářku bývala páteční bouřka a noční déšť a ejhle – letos žádná bouřka ani déšť nepřišli. A to jsme se na bouřku všichni těšili :) no, ale pátek na nás čekaly další překvapení a změny.

Už od 15h probíhaly tréninky posádek, během kterých bylo dvěma posádkám zřejmě příliš teplo, a tak se rozhodly, že se vykoupou. K dračí smůle se vždy vykoupala naše kormidelnice Markéta. K druhému koupání došlo poměrně daleko od břehu a tak musela na pomoc vyrazit další dračí loď a motorový člun, který odtáhl Carminu II. plnou vody bezpečně ke břehu, kde jsme ji mohli vylít. Naštěstí se všichni v pořádku vrátili na břeh a nikdo se neutopil. Páteční večer už se pak dále nesl v duchu disco zábavy.. Pařba na staré disco hity kolem vytuněné koly jak býva u nás zvykem a to až do, do, docela dlouho.

V sobotu ráno dorazily poslední zbytky posádek a mohlo se začít. Celým dnem provázel opět moderátor Roman Dopita, se kterým byla velká legrace. Po představení jednotlivých posádek, a že jich letos přijelo celkem 54, se už mohly jednotlivé týmy přesunout na seřadiště a nastoupit do lodí. Pro pobavení uvádíme některé zajímavé názvy posádek – MAKSAN RANKAISEMINEN (v překladu Trestání jater), Fernetový voči, Uprchlíci, „Já nevim“, Jednotka rychlého nasednutí, Ocelové těsto, Republika závislosti nebo Přikurtovaní Čeňci. Tým Byli diskvalifikováni, byli diskvalifikováni pro nízký počet členů.

Další změnou, která nás čekala, byla ta, že dračí tanec byl zařazen až na odpoledne, aby si ho mohli vychutnat i příchozí návštěvníci a nejen samotní závodníci. Všichni přítomní diváci byli nadšení a odměnili naše tanečníky dlouhým a bouřlivým potleskem.

Naše závodní posádka nás reprezentovala se vší dračí silou. A vedla si velmi dobře. S každou rozjížďkou se zlepšovala – 1. rozjížďku zajela v čase 1:01,19; 2. rozjížďku zvládla s časem 1:00,94 a finálovou jízdu profrčela pod hranicí jedné minuty a to s časem 0:58,74. V kategorii SPORT tak obhájila loňské druhé místo a přivezla do Prahy krásný skleněný pohár ve tvaru draka.

posádka PDBC

Při letošních závodech byli rovněž přítomni zdravotníci Kikča a Adam, kteří kromě toho, že se starali o ošetřování zraněných dračic a draků, také seznamovali diváky a závodníky se základy první pomoci a postupy neodkladné resuscitace. K první pomoci se ze začátku nikdo moc nehrnul, avšak odpoledne se do výuky vložil i moderátor Roman a najednou bylo u zdravotníků plno diváků, kteří se chtěli něco naučit. Snad nejmladším „žákem“ byla dvouletá holčička, která se ukázkově opřela o figurínu Alfonse, přesně jako by mu chtěla masírovat srdíčko.

  

Náš organizační tým si vedl také bravurně, všechno šlapalo jako na drátkách. Posádky spolupracovaly a díky ukázněnosti všech závodníků jsme dohnali i časový skluz, který ráno vznikl. Spojky zajišťovaly kormidelníkům a obsluze mola pravidelný stravovací a pitný režim, a tak měli kormidelníci vždy dostatek síly, aby bezpečně přivezly posádky na start a pak následně bezpečně do cíle.

Po poslední finálové rozjížďce byl na programu již tradiční seskok dračích paragánů, o kterých jsme se letos dozvěděli, že jejich dopady do vody nebyly proto, že by to některý paragán neuřídil, ale bylo to předem domluveno. A že jim to přistávání do vody šlo moc dobře.

 paragán 

Po seskocích následoval samotný ceremoniál vyhlášení vítězných posádek a předání cen. Snažily se všechny týmy, ale vyhrát mohli jen 3 nejlepší z každé kategorie. Na vítěze čekaly krásné dračí poháry.

poháry

Pojďme si připomenout, které posádky se letos umístily mezi těmi nejlepšími:

KATEGORIE FIRMY 

1. místo Wstec

2. místo Dafeplast

3. místo Dolgit team

KATEGORIE ŽENY

1. místo Ženy f akci

2. místo Plovoucí Rozárky

3. místo Ženy v pokušení

KATEGORIE SPORT

1. místo Haná Dragons

Haná dragons

2. místo Pražský klub dračích lodí

PDBC

3. místo Perun Hluboká

Perun Hluboka

KATEGORIE FUN

1. místo KLADKOSTROJ POLIČKA

2. místo Ohnivý dech

3. místo Vinárna live

 

Po předání cen vítězným posádkám proběhl již tradiční večerní program, který zahájila kapela Benefit Rock, kterou okolo 21:30 vystřídali šermíři ze Společenstva Meče a Ohně Novus Origo, kteří nám předvedli výbornou ohňovou show. Celý večer pak vyvrcholil ve 22h velkolepým ohňostrojem v podání pyrotechniků z Draco Ardens, tentokráte na skladby skupiny Queen.

Již nyní se můžete těšit na příští závody na Velkém Dářku, které budou v pořadí již 8. ročníkem.

Kikča, Dragon paramedic

Datum konání: 
Pon, 30/09/2013