Správná výživa pro sportovce

Co by tedy sportovci jíst měli?
Především – kdy, před tréninkem, při něm, po něm, před závodem, během něj, poté? Kromě toho, každý by měl jíst něco jiného, v tom je zakopaný pes. Nelze formulovat obecná, jednoduchá, přitom vždy správná pravidla sportovní výživy. Vždyť tohle my odborníci nedokážeme formulovat ani v případě obecné výživy! Je tomu tak proto, že za celá desetiletí výzkumu se ještě nepodařilo ani sportovním fyziologům, ani vědcům, zabývajícím se výživu populace, definovat, co to ta „správná výživa“ vlastně je.

Co ovoce, například banány?
Banány jedí mnozí sportovci – proč ne, ale jen pokud je snášejí, ony se totiž tráví postupně, takže nedojde k nevhodnému zvýšení hladiny krevního cukru. Rozhodně nedoporučuji jíst pomeranče, pít přeslazené, barvené a chemicky stabilizované ledové isotonické iontové nápoje. V žádném případě mléko (to si můžete nechat až po výkonu, protože údajně zlepšuje průběh regenerace – asi proto, že alkalizuje).

Jak to je s pitným režimem při maratonu?
Bez tekutin asi nevydržíte, ale záleží na podmínkách. Obecně je správné vypít za hodinu výkonu přibližně 0,3 až 0,5 litru správného nápoje. Víc není nutné. Správný ionťák, to je další problém. V první polovině výkonu doporučuji hypotonické ionťáky, ve druhé polovině naopak isotonické. Nikdy nepoužívejte ionťáky s umělými sladidly, žádné pestrobarevné výkřiky výrobců, kteří spoléhají na to, že barva vás přiláká.

Jen na vodě se to odběhnout nedá?
Maraton se samozřejmě dá odběhnout jen na „vodě“. Ale to záleží na povětrnostních podmínkách a na tom, jak jste trénovaný. Čím lépe, tím méně potřebujete doplňovat energii a minerální látky, a tudíž vám bude stačit jen citronem lehce okyselená voda. 

Zde uvedený článek je výňatek z článku o správné výživě pro běžce. A myslím, že i pro pádlaře jako my je poučný. Jožo

odpovídá Petr Fořt, Zdroj: http://rungo.idnes.cz/odbornik-na-vyzivu-petr-fort-di8-/behani.aspx?c=A140416_184405_behani_fro

Datum konání: 
Čtv, 17/04/2014

Komentáře

Pan zatracuje bile pecivo. Neni prvni:

halelůja ...

haleluuuja ... uherák alejkum ... chvalme pána ...

Syndikovat obsah